czwartek, 22 marca 2018


Jak uruchomić i prowadzić własny biznes.


Z ogromną przyjemnością informuję, że po dwóch latach przerwy Wydawnictwo MARCUS wznowiło wydanie zaktualizowanego poradnika „ABC small busimess’u” Włodzimierza Markowskiego wg stanu prawnego na dzień 1 marca 2018r. Jest to już XXVIII wydanie, a  „sprawcami” jego wznowienia  są czytelnicy, którzy telefonami i mailami zmusili nas niejako do kontynuacji tego wydawnictwa. Zapraszamy na stronę www.abcbiznesu.com.

Rok 2018 i częściowo 2017 to rzeczywiście mała rewolucja w naszym systemie podatkowo-składkowym. Piszę mała, bo pomimo ogromnej ilości zmian, są to zmiany cząstkowe, regulujące, usprawniające, ale nie zmieniające zasadniczo obowiązującego systemu. W bardzo wielu przypadkach zmiany te idą na rękę początkującym przedsiębiorcom, ale już tym z dłuższym stażem – nie bardzo.
Sztandarowym dziełem jest oczywiście Konstytucja biznesu. W jej skład wchodzi głównie ustawa Prawo przedsiębiorców, która zastąpiła ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, ustawa o rzeczniku mśp, nowa ustawa o CEIDG (Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy) oraz wiele zmian w innych obowiązujących ustawach. W Prawie przedsiębiorców pojawiło się hasłowo wiele rewolucyjnych wprost zasad współpracy pomiędzy fiskusem i przedsiębiorcą, które wyglądają trochę jak zbiór dobrych chęci i pobożnych życzeń. Niestety, dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. Dopiero po latach okaże się, czy zasady te wypełniły się pozytywną treścią i miały prawdziwy wpływ na rozwój polskiej przedsiębiorczości. Co więc nas czeka w tym i w kolejnych latach i o czym piszemy na stronach nowego ABC?

Na początek ubezpieczenia społeczne:

Ulga na start. Uruchamiając działalność masz możliwość przez pierwsze 6 miesięcy, w tym najbardziej „chudym” okresie, całkowicie zrezygnować z ubezpieczenia społecznego, obniżając znacząco swoje początkowe koszty. Oczywiście z tego powodu okres ten nie liczy się do Twojego okresu składkowego, nie dostaniesz zasiłku chorobowego, a jak w tym sześciomiesięcznym okresie zlikwidujesz firmę, nie dostaniesz zasiłku dla bezrobotnych. Korzystanie z ulgi jest dobrowolne, może być przez Ciebie skrócone i nie ma wpływu na możliwość stosowania po niej przez 24 miesiące niższych składek dla nowych przedsiębiorców.

Niższe składki do ZUS. Ministerstwo Rozwoju przygotowuje ponadto projekt ustawy, który zakłada płacenie niższych składek na ubezpieczenia społeczne przez nie tylko początkujących przedsiębiorców, osiągających miesięczny przychód poniżej 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. W roku 2018 jest to kwota 5250 zł. To rozwiązanie dotyczyłoby ok. 325 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą. Przypuszczalny termin wejścia w życie tej ustawy – 1.01.2019 r.

– Jedna składka do ZUS. Od 1 stycznia 2018 r. ZUS obdarował nas wyjątkowymi „uproszczeniami”. Otóż każdy przedsiębiorca otrzymał swój własny numer konta w ZUS i będzie mógł na nie wpłacać całą składkę jednym przelewem. Nie musi pisać jaka to jest składka ani za jaki okres. ZUS sam już sobie rozdzieli wpłaconą kwotę na poszczególne składki. Tylko że w  pierwszej kolejności wpłacona kwota zostanie zarachowana na poczet wszelkich zaległości w ZUS, nawet takich, o których nie miałeś pojęcia albo takich, o których uchylenie walczysz z ZUS od lat. To mogą być nawet jakieś odsetki sprzed lat, 15 czy 30 zł, ale to oznacza, że właśnie niedopłacona została Twoja składka chorobowa wpłacona np. w maju za kwiecień i od 1 kwietnia, czyli miesiąc wstecz, nie przysługuje Ci już zasiłek chorobowy. To „uproszczenie” oznacza, że większość przedsiębiorców nigdy nie dostanie zasiłku chorobowego. I o to właśnie chodziło!!!
Jedynym zabezpieczeniem jest posiadanie na swoim koncie w ZUS stałej nadpłaty, najlepiej poprzez wyprzedzającą zapłatę składek metodą kasową – składka za kwiecień płacona do 10/15 kwietnia, a nie maja.

– E-zwolnienia. Obowiązują od 1 sierpnia 2018 r. Powinny w sposób absolutny uzdrowić problem zwolnień i nieobecności Twoich pracowników.

Drugą grupę zmian stanowią rozwiązania vatowskie, mające uszczelnić dziurawy jak sito system poboru podatku VAT:

– System odwróconego obciążenia VAT, czyli rozliczania VAT przez nabywcę. System już wieloletni, ale rozszerzany co rok o kolejne grupy wyrobów. System propagowany przez unię, ale oskarżany przez wielu ekspertów o przynoszenie kolosalnych strat skarbowi państwa.

– System solidarnej odpowiedzialności, czyli odpowiedzialność nabywcy za zapłatę podatku VAT przez sprzedawcę. Najbardziej perfidny, w razie braku wpłaty VAT przerzucający całą odpowiedzialność na nabywcę. Fiskus na szczęście nie rozszerza tego systemu, bo chyba sam widzi nieuczciwość szukania jelenia wśród nabywców. Obecnie system obejmuje sprzedaż towarów o wartości co najmniej 50 tys. zł w miesiącu, wymienionych w zał. nr 13 do UPTU (wyroby stalowe, paliwa, oleje, dyski HDD i SSD, aparaty cyfrowe, tonery, folia stretch).
Ale jest jeszcze solidarność podatkowa wg art. 117ba Ordynacji podatkowej. Nabywca odpowiada także za rozliczenie VAT, jeżeli zapłaci należność na rachunek sprzedawcy inny niż ten zawarty w wykazie podatników VAT czynnych lub z pominięciem rachunku bankowego.
To oznacza, że przed zapłatą każdej faktury nabywca musi sprawdzić nie tylko, czy dostawca figuruje w wykazie czynnych vatowców, ale także, czy rachunek na fakturze jest identyczny z tym podanym w wykazie.

– Jednolity Plik Kontrolny (JPK) – system comiesięcznego przekazywania internetem zawartości ewidencji zakupów i sprzedaży VAT do właściwego urzędu skarbowego, za pośrednictwem MF. Dyscyplinuje podatników do bardzo sumiennego i terminowego prowadzenia księgowości, a przy okazji likwiduje wszelkie pozytywy kwartalnych rozliczeń VAT. Obowiązuje już wszystkich, także najmniejszych czynnych vatowców od 1 stycznia 2018 r.!!!

– Split payment, czyli system podzielnej płatności należności netto i VAT przelewanej na dwa różne konta sprzedawcy. Ma być wprowadzany dobrowolnie od 1 lipca 2018 r. I to jest właśnie to!!! System wymaga wprawdzie znacznej rozbudowy oferty bankowej, ale pozwoli na rozdzielenie należności netto i VAT już w momencie sprzedaży. Pieniądze z konta VAT mogą być używane przez sprzedawcę wyłącznie do rozliczeń vatowskich (spłaty podatku i zapłaty podatku VAT przy zakupach). W połączeniu z JPK system daje dużą pewność, że VAT nie wypłynie do szarej strefy. Jeśli się sprawdzi, system ten ma duże szanse wyeliminować wszystkie dotychczasowe systemy rozliczeń.

Zmiany w systemie PITsą stosunkowo nieliczne, ale znaczące:

– Amortyzacja jednorazowa dla wszystkich podatników. Niespodziewany prezent. Każdego roku możesz dokonać jednorazowej amortyzacji nowych środków trwałych (bez samochodów), o wartości co najmniej 10 000 do 100 000 zł, pod warunkiem, by każdy z tych środków nie był wart mniej niż 3500 zł.

– Kwota wolna od podatku – to jest majstersztyk godny nagrody państwowej. Nacisk opinii społecznej był już tak wielki, że nie można było dłużej utrzymywać kwoty wolnej na poziomie 3000 zł. Podniesiona ona została więc najpierw do 6600 zł, a obecnie do 8000 zł. A jak jest naprawdę? Jeśli ktoś zarabia 8000 zł rocznie (czyli ok. 660 zł miesięcznie), rzeczywiście nie płaci podatku. Do 13 000 zł rocznie kwota wolna spada bardzo szybko do wysokości 3091 zł. I to jest kwota wolna, jaka obowiązuje w przedziale dochodów 13 000 – 85 528 zł (od 1100 do 7000 zł miesięcznie), czyli dla 95% podatników. Dalej kwota wolna nadal maleje, a przy 127 000 zł dochodu zanika zupełnie. „Bilans musi być na zero”. Jak wiele musiało się zmienić, by nic się nie zmieniło.

– KAS – Krajowa Administracja Skarbowa. Ustawa o KAS wprowadzona w 2017 roku narobiła sporo zamieszania. Ponieważ uchylała ona wiele art. o kontroli podatkowej z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, poszła fama, że oznacza to drastyczny wzrost restrykcyjności fiskusa. Na szczęście uchylone przepisy pojawiły się bez zmian w nowej ustawie Prawo przedsiębiorców. KAS to nowa czapka fiskusa, pod którą znaleźli się wszyscy, od ministra finansów do naczelnika us. Nas odwiedzą ci sami inspektorzy, tylko legitymację będą mieli ładniejszą, z emblematem KAS. A czy zmieni się coś na linii fiskus – przedsiębiorca, to dopiero zobaczymy. Pamiętaj, że od nas też
to zależy.

MARCUS


36 komentarzy:

 1. Nie jest to nic prostego, a później wcale nie będzie łatwiej niestety...

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto spróbować, inaczej się nie przekonacie. Może ktoś z was ma własną firmę produkcyjną? Automatyka przemysłowa od https://wirautomation.pl na pewno tu się przyda

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak widać nie jest to takie proste... Zadbajcie też oczywiście o reklamę. Tu takie firmy jak https://martis-consulting.pl świetnie się sprawdzą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak chcecie to ja polecę z pełnym przekonaniem biuro https://lidersc.pl/ To biuro z długim stażem, bardzo dobrym nowoczesnym podejściem do klienta i nowoczesnymi zasadami współpracy, cenowo też mnie przekonało. Współpraca z nimi to czysta przyjemność.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdybyście tylko chcieli to możecie otworzyć własny biznes i od razu skorzystać sobie z doradztwa biznesowego, dzięki któremu Twoja firma od razu pójdzie w odpowiednim kierunku. Wsparcia można szukać np. u tych doradców Pla.partners . Odpowiednie podejście do każdego tematu biznesowego, ale też od razu wsparcie w kwestiach prawnych i podatkowych. Ważne również jest to, aby i te sprawy, już na początku, były w odpowiedni sposób ukierunkowane. Na pewno będziecie już wiedzieli, co robić. Mnóstwo osób wybiera takie rozwiązania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna instrukcja, na pewno dużo osób z niej skorzysta!

  OdpowiedzUsuń
 7. A myślisz też od razu o reklamie dla swojej firmy? Wydaje mi się, że jak najbardziej jest to kwestia związana z tym, aby firma stała się rozpoznawalna na rynku. Reklama to bardzo ważna kwestia. Tak mi się wydaje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Moim zdaniem powinno się prowadzić biznes w branży, na której się zna. Tylko wtedy będziemy w stanie oferować usługi na naprawdę wysokim poziomie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak naprawdę wystartowanie z własnym biznesem nie jest skomplikowane. Zdecydowanie więcej trudności sprawia utrzymanie się na rynku.

  OdpowiedzUsuń
 10. A gdyby była potrzebna pomoc adwokata w prowadzeniu biznesu, to tutaj niewątpliwie warto sprawdzić ofertę oraz usługi https://adwokatcebula.pl/ . To adwokat z Nowego Sącza, która od wielu lat zajmuje się różnymi sprawami prawnymi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeśli będziecie zatrudniać już jakieś osoby w swojej firmie, to koniecznie musicie sprawdzić, w jaki sposób zorganizować eventy firmowe w Krakowie i w tym celu warto sprawdzić sobie usługi https://www.shootingcracow.com/oferta/dla-firm/ . Wielu pracowników jest zachwyconych.

  OdpowiedzUsuń
 12. Znacznym ułatwieniem dla funkcjonowania wielu firm czy sklepów internetowych jest oferta firmy https://www.flexls.pl/. Zajmują się między innymi obsługą wysyłkową, konfekcjonowaniem produktów, czy ich magazynowaniem. Bardzo dbają o wysoki poziom usług i bardzo indywidualnie podchodzą do każdego klienta z którym współpracują.

  OdpowiedzUsuń
 13. Trzeba przyznać, że pracodawca najbardziej ceni pracownika który jest dokładnie przygotowany do pracy w jego firmie. Taki który odbył odpowiednie szkolenia zawodowe https://edunet-poland.pl/oferta/ksztalcenie-zawodowe/ , zobaczcie na ile stanowisk można takie kształcenie odbyć w Edunet. Osobiście polecam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Na pewno nie można zapomnieć o tym, że w biznesie bardzo istotna jest reklama, więc jeśli tylko będziecie chcieli znaleźć dla siebie odpowiednie opcje, to mogę polecić Wam reklamę w formie gadżetów reklamowych. Może sprawdzą się naklejki z logo? Możecie zamówić je sobie na stronie https://www.druk24h.pl/naklejki

  OdpowiedzUsuń
 15. No w biznesie ogólnie często pojawiają się zmiany różnego rodzaju i często są to zmiany obok których nie można przejść obojętnie, chociażby się chciało. Koniecznie powinniście zainteresować się zmianami dla swojego biznesu i ja polecałabym Wam zajrzeć sobie na możliwości, które oferuje firma https://www.anegis.com/rozwiazania-it/uczenie-maszynowe . Myślę, że nowoczesne systemy w Waszych firmach zrobią duże zmiany i pozwolą te firmy prowadzić na nowoczesnym poziomie. Firma musi być nowoczesna, bo wtedy klienci chętniej z niej korzystają. W każdej firmie można znaleźć jakieś maszyny.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam nadzieję, że pamiętacie również o tym, aby zorganizować szkolenia bhp w Warszawie, bo to podstawa? Jeśli interesują Was jakieś konkretne szkolenia i firmy, to ja ze swojej strony polecam ofertę https://www.tarbonus.pl/pl/kontakt/5-oddzia-warszawa/

  OdpowiedzUsuń
 17. Jakbyście tylko chcieli to możecie otworzyć własny biznes i od razu skorzystać sobie z doradztwa biznesowego, dzięki któremu Twoja firma od razu pójdzie w odpowiednim kierunku. Wsparcia można szukać np. online. Odpowiednie podejście do każdego tematu biznesowego, ale też od razu wsparcie w kwestiach prawnych i podatkowych. Ważne również jest to, aby i te sprawy, już na początku, były w odpowiedni sposób ukierunkowane. Na pewno będziecie już wiedzieli, co robić. Mnóstwo osób wybiera takie rozwiązania. Polecam sprawdzać informacje!

  OdpowiedzUsuń
 18. Jeśli będziecie mieli własną firmę online, to koniecznie musicie zadbać o to, aby miała ona również odpowiednią reklamę. Jeśli tylko będziecie szukać sposobów, jak się za taką reklamę zabrać, to polecam zerknąć na stronę https://seoarty.pl/2021/09/21/sprawdzone-sposoby-na-to-jak-skutecznie-reklamowac-firme-na-facebooku/ . Tam znajdziecie szczegółowe informacje.

  OdpowiedzUsuń
 19. Z pewnością inwestujesz również w magazyn otwierając własny biznes i myślę, że zdajesz sobie sprawę z tego ile różnych rzeczy będzie Ci potrzebnych do jego prowadzenia. Ja przede wszystkim proponowałabym jakiś program, który pozwoli Ci wszystkim się bezpiecznie zająć i przede wszystkim zadba o Twoją organizację. Jednym z lepszych programów na pewno jest https://wfirma.pl/program-do-prowadzenia-magazynu . Możesz go połączyć z płatnościami, księgowością, jak i sprawdzisz stany magazynowe.

  OdpowiedzUsuń
 20. To ja z kolei uważam, że ważną kwestią każdego biznesu, a przede wszystkim nowego, jest odpowiednia reklama. Można decydować się na różne propozycje, ale dla mnie na pewno numer jeden to dobra agencja reklama. Ze swojej strony mogę polecić Wam agencję https://www.bma.net.pl/ . Koniecznie ją sobie sprawdźcie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo cenne informacje, które na pewno pomogą wielu osobom w spełnieniu swojego marzenia, o założeniu własnego biznesu. Wiem, że wykorzystuje się wiele różnych rozwiązań, no ale nie wszystkie będą tak samo skuteczne, więc warto szukać i sprawdzać.

  OdpowiedzUsuń
 22. Prowadzenie swojego biznesu to jedno, ale, aby mógł on właściwie funkcjonować, niezbędny jest właściwy marketing i promowanie marki. Sprawdź, czym jest pozycjonowanie stron Gdańsk i jak może to korzystnie wpłynąć na widoczność Twojej firmy w internecie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Prowadzenie własnej działalności niewątpliwie wiąże się również z kwestiami prawnymi. Te tutaj są nieuniknione, więc gdybyście chcieli sprawdzić, to zawsze możecie korzystać z jakiejś pomocy. Myślę, że w takim wypadku mogę polecić Wam taką propozycję, jak adwokat online . Kiedy nie ma czasu na wizyty, można skorzystać właśnie z takiej porady.

  OdpowiedzUsuń
 24. Trzeba się przygotować to prawda ale z czasem jest tylko łatwiej. Ja polecam na pewno szukać porad w sieci, tam też można zamówić potrzebne artykuły jak https://pakmed.pl/papier-do-drukarek . Praca na własny rachunek daje mnóstwo satysfakcji.

  OdpowiedzUsuń
 25. Własny biznes to duża odpowiedzialność, trzeba się też odpowiednio do jego prowadzenia przygotować. Jeśli chodzi o elementy oświetlenia takie jak lampy czy kontrolki led to trzeba je dopasować do wymogów i potrzeb danego miejsca, czy to będzie magazyn, hala, sklep.

  OdpowiedzUsuń
 26. Do prowadzenia biznesu trzeba się oczywiście odpowiednio przygotować, jeśli myślicie o działalności w przemyśle, produkcji i będziecie potrzebować elementów elektronicznych to zobaczcie na https://tspcb.pl/blog/technologia/obwod-drukowany-pcb-ang-printed-circuit-board-co-to-jest-i-jakie-ma-zastosowanie-w-elektronice do czego przydadzą się Wam obwody drukowane.

  OdpowiedzUsuń
 27. Co sądzicie o takim biznesie, jak obróbka CNC? Czy uważacie, że jest to przyszłościowa opcja? Czy korzystał ktoś z Was z takiej propozycji, jak CNC Wrocław ? Moim zdaniem CNC to bardzo ważny biznes i przede wszystkim takie usługi są bardzo potrzebne w różnego rodzaju usługach.

  OdpowiedzUsuń
 28. Istotne jest też to, aby sprawdzić sobie taką propozycję, jak domena strony internetowej. Prowadzenie firmy online lub posiadanie tylko w sieci informacji na temat firmy to bardzo ważna kwestia, więc koniecznie zerknijcie na stronę https://www.mhw.pl/domeny . Tam w temacie domen znajdziecie wszystkie najważniejsze szczegóły.

  OdpowiedzUsuń
 29. Uruchomienie swojej działalności to nic trudnego. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i zanieść go do urzędu miasta do odpowiedniego działu. Część wniosków znajdziemy na https://jakiwniosek.pl i wystarczy je wypełnić prawidłowo. Utrzymanie firmy w tych ciężkich czasach to już niestety nie należy do prostych zadań.

  OdpowiedzUsuń
 30. Świetna strona, polecam od siebie rytualmilosny.co.pl mam nadzieję, że strona spodoba się.

  OdpowiedzUsuń
 31. Ja myślę, że na pewno sporym plusem jest to, że bez żadnego problemu można w obecnych czasach prowadzić biznes. Mamy dookoła tyle różnej pomocy, że na pewno uda się coś zyskać. Śmiało korzystajcie np. z propozycji usług księgowych.

  OdpowiedzUsuń
 32. Prowadzenie własnego biznesu to świetna sprawa i uważam, że trzeba sprawdzać sobie różnego rodzaju możliwości, aby tą firmę prowadzić jeszcze lepiej i sprawniej. Polecam szukać sobie najciekawszych rozwiązań, bo warto.

  OdpowiedzUsuń
 33. There are many well-known nicely used roulette techniques however the reality is, there's a mounted margin inbuilt to every spin that cannot be|that cannot be|that can't be} altered. As far as understanding the roulette table format is concerned, you will have have} no issues. Roulette is designed to be incredibly easy so that everyone may enjoy 퍼스트카지노 this sport. Simply place your chips on the designated positions, spin the wheel, and hope for a successful number. Live roulette is an internet version of roulette that makes use of a live supplier. You can find live versions of American, European, and French roulette – the one difference is that the games are streamed and performed in actual time.

  OdpowiedzUsuń
 34. Założenie działalności to dopiero początek. Jest wiele innych spraw, na które warto również zwrócić uwagę. W przypadku firm, które często wysyłają paczki o dużych rozmiarach, trzeba wiedzieć, jak takie paczki nadać. Mogę wam polecić ciekawy artykułhttps://e-chelmno.pl/pl/663_materialy-partnera/56267_gdzie-mo-na-nada-paczk-o-du-ym-rozmiarze.html., który wszystko opisuje w prosty sposób.

  OdpowiedzUsuń